W dniu 09.03.2016 w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość. Nie tak dawno 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji podejmowaliśmy dzisiaj wielce zasłużonych dla naszej Ojczyzny gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Generał Związku Stanisław Władysław Śliwa, Wiceprezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Pomorski kpt. Tomasz Kuplicki kapitan w st. spocz oraz Prezes Okręgu Kaszubskiego Związku Piłsudczyków płk. Władysław Paciuch.
Najbardziej uroczystym punktem spotkania było odznaczenie Sztandaru i uhonorowanie pani Dyrektor medalem Armii Krajowej. Decyzją Uchwały Nr 05/01/2016 z dnia 31 stycznia 2016 r. Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w krzewieniu idei i czynów Marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczono Sztandar naszej szkoły ZŁOTYM KRZYŻEM ZWIĄZKU PIŁSUDCZYKÓW RP.
Pani Dyrektor Halinie Foltynowicz, w podziękowaniu za wysiłek w szerzeniu patriotyzmu w szkole, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego, na podstawie decyzji Prezydium, przyznał MEDAL PAMIĄTKOWY XXV. LECIA DZIAŁALNOŚCI OKRĘGU POMORSKIEGO. Jesteśmy zaszczyceni i niezmiernie dumni z powodu przyznanych odznaczeń.
Dzisiejsze spotkanie stało się okazją do niecodziennej lekcji historii. Temat spotkania: „Patriotyzm w życiu młodzieży” przedstawił pan Stanisław Władysław Śliwa. Niezwykle ciekawie opowiadał o historii naszego regionu, naszej umiłowanej Ojczyzny, o tym, co to znaczy dzisiaj być patriotą, że patriotyzm to nie tylko walka, ale nasza codzienna postawa, sumienne wykonywanie obowiązków, szacunek wobec rodziców, nauczycieli, pielęgnowanie takich wartości jak wiara, tradycja, znajomość i poszanowanie historii kraju i regionu.
Opowieścią o swoim życiu, w którym zawsze na pierwszym miejscu była Ojczyzna, serce naszych uczniów i nauczycieli, zyskał kapitan Tomasz Kuplicki.
Pan kapitan opowiadał nam o losach swojej rodziny, o losach ojca, który walczył w szeregach Armii Krajowej o żołnierskim trudzie i niewoli brata. O tym, gdy najpierw, będąc jedenastoletnim harcerzem wstąpił do Szarych Szeregów, a później podjął walkę z okupantem, jako żołnierz Armii Krajowej. Pan Tomasz mówił o trudnych i okrutnych czasach wojny, a także o tym, że gdy wojna się skończyła, a kraj nasz został zaprzedany przez sojuszników w ręce Stalina, on i wielu innych, których dziś nazywamy Żołnierzami Wyklętymi, nie złożył broni. Pan kapitan opowiadał również o represjach, jakie spotykały żołnierzy Armii Krajowej jeszcze w późnych latach powojennych.
Relacja kapitana Kuplickiego miała dla młodzieży szczególny wymiar. Spotkanie z człowiekiem, który nie tylko był świadkiem tamtych wydarzeń, ale też, jako harcerz, a później żołnierz, brał czynny udział w walce o wolną Polskę, spowodowało, że historia stała się im bliższa i bardziej realna. Nasza młodzież była szczególnie poruszona faktem, że dla pana Tomasza, który wówczas był uczniem piątej klasy szkoły podstawowej, wraz z wybuchem wojny, skończyło się dzieciństwo.
Pod koniec spotkania zostały wyświetlone wybrane prezentacje o Żołnierzach Wyklętych, które chętni uczniowie wykonali podczas ferii, a uczeń Jędrzej Szczygieł pięknie wyrecytował wiersz „Wilki”Zbigniewa Herberta, jednego z nielicznych poetów, który poprzez swoją twórczość walczył o pamięć Żołnierzy Niezłomnych.
Rozpowszechnianie, utrwalanie historii, dziedzictwa i tradycji naszego regionu i kraju jest misją naszej szkoły. Motywacją dla nas nauczycieli, są słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego:
„Kto nie szanuje i nie ceni własnej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku i teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”
Album fotograficzny