Dnia 09 października klasa III razem z wychowawcą p. Danutą Brzozowską wybrała się do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, które jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Dzieci szczególnie zainteresowały:
- Stemple z tropami zwierząt w naturalnych rozmiarach: jelenia, sarny, żurawia, dzika, borsuka, wilka, zająca szaraka, tchórza, kuny leśnej i lisa.
- Tułów anatomiczny, gdzie każdy z nas mógł zobaczyć jak wyglądają: nerki, żołądek, wątroba, serce, płuca, trzustka, jelito cienkie, jelito grube, dwunastnica, przepona. Najtrudniejsze było składanie wszystkich organów we właściwe miejsca.
- Spalanie pokarmów - Dwa wózki inwalidzkie, na których uczniowie muszą przejechać 100 m. By wprawić koła w ruch, potrzebna jest energia mięśni. Po przejechaniu 100 m otrzymują z dystrybutora płyn, odpowiadający ilości spalonych kalorii. Osoby korzystające z tego stanowiska uświadamiają sobie jaka ilość ruchu jest potrzebna do utrzymania równowagi pomiędzy ilością i rodzajem spożywanych produktów, a dziennym zapotrzebowaniem energetycznym.
- Ciekawe były plansze prezentujące różne złudzenia optyczne, gdzie można zmierzyć i przekonać się , że to tylko złudzenie.
- Niektóre dzieci układały pięciowarstwowe puzzle, z których można złożyć człowieka – chłopca i dziewczynkę. Każda warstwa składa się z kilku elementów i odpowiada innej budowie – puzzle to m.in. mięśnie, organy wewnętrzne.
- Rysowanie w odbiciu lustrzanym zwiedzający musi narysować lub napisać wyraz patrząc jedynie w odbicie lustrzane, to była trudna zabawa.
- Paski lustrzane specjalne lustro pozwala dwóm zwiedzającym zobaczyć swoją wspólną twarz. Ciekawe było mieć oczy lub nos i włosy koleżanki.
- Komnata Amesa zwiedzający przez otwór w komnacie widzi, ze osoby znajdujące się w jej wnętrzu wydają się rosnąć lub maleć w zależności od miejsca, w którym stoją. Super zabawa.
- Podłoga składająca się z kolorowych kwadratów, po wejściu na którą rozlega się muzyka... Każdemu z kwadratów przypisany jest inny dźwięk, dzięki czemu zwiedzający mogą skomponować własne melodie.
- Każdy z nas chciał być konstruktorem i wspólnymi siłami zbudowaliśmy wielki mur wykonany z rurek.
Wycieczka okazała się super dużo nowych i ciekawych miejsc zobaczyliśmy, ale przede wszystkim mogliśmy doświadczyć tylu ciekawych eksperymentów.
Takich wycieczek chcielibyśmy więcej.
Dziękujemy.
https://spdebogorze.edupage.org/album/?#gallery/300
K.T.