Uczniowie z klasy 4b na chwilę zamienili swoją salę w kuchnię i przyrządzali sałatkę owocową. Z wielkim zapałem wszyscy obierali, kroili i doprawiali swoje smaczne danie wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Owocowa sałatka zachęciła uczniów do zdrowego odżywiania i sprawiła wiele radości, a jak smakowała…
OWOCOWY TYDZIEŃ
Tydzień Profilaktyki
POD HASŁEM : ,, ŻYJE ZDROWO I KOLOROWO”
14.11-18.11-w te dni dzieci przynoszą określony owoc i ubierają się na podany kolor ;)
PONIEDZIAŁEK-CZERWONY jabłko, czerwone winogrona, arbuz, granat, pomidor,grejpfrut, maliny
WTOREK - ŻÓŁTY banan, cytryna, papryka, melon, ananas, morele, kukurydza, gruszka, grejpfrut , brzoskwinia
ŚRODA - POMARAŃCZOWY marchew, pomarańcze, mandarynki, grapefruit, papryka, kaki, mango
CZWARTEK - ZIELONY groszek, papryka, szczypior, kiwi, agrest, winogrona, jabłko, ogórek, brokuły, awokado, oliwki
PIĄTEK - FIOLETOWY śliwki, winogrona, jagody, bakłażan, borówki, figi
W warzywach i owocach o różnych barwach występują różne substancje odżywcze o unikalnych proporcjach. Każda barwa owoców i warzyw wykazuje różne właściwości- ważne jest więc, by spożywać codziennie warzywa i owoce należące do różnych grup kolorystycznych.
Wieczornica
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole rozpoczęliśmy 15 listopada wieczornicą patriotyczną, podczas której wspomnieliśmy uczestników I wojny światowej. Uczniowie wraz z panią Maritą Zygmunt, przygotowali recytacje przywołujące wydarzenia i bohaterów z okresu I wojny światowej.
Młodzi artyści wspólnie ze zgromadzoną na wieczornicy publiką zaśpiewali kilka piosenek żołnierskich z okresu I wojny, przy akompaniamencie pani Magdaleny Piasecznej
Bardzo cieszy nas fakt, że w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń oraz grup i organizacji funkcjonujących w naszej małej ojczyźnie.
Zbiórka darów dla schroniska
Wzorem lat ubiegłych organizujemy w szkole akcję zbiórki karmy dla zwierząt. Karmę, koce ,zabawki, gryzaki, żwirek itp. zbieramy przez cały miesiąc LISTOPAD.
W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. Chcielibyśmy by dzieci i młodzież uczyły się odpowiedzialności, prawości, by były wrażliwe na los innych. Aby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje. Psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem wręcz odwrotnie są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Taki los jest wielu zwierząt i musimy o tym pamiętać, nawet jeśli nasze zwierzę ma wszystko czego potrzebuje. Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych w jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie. Pokazanie dzieciom, że dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk.
Klasa, która uzbiera najwięcej karmy pojedzie odwiedzi schronisko dla zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni
BRĄZ w kumite drużynowym!!!!
Kolejne sukcesy pozaszkolne naszych uczniów w karate - brąz w kumite drużynowym - Roksana Rogalska i Marta Wojtunik z klasy VIA.
Serdecznie gratulujemy
11 listopada- KOSAKOWO
Obchody Narodowego Święta Niepodległości -11 listopada 2016
10 listopada -Międzynarodowy Dzień Jeża
W świetlicy szkolnej obchodzono Dzień Jeża. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu tych wspaniałych zwierzątek. Jeże o tej porze roku zapadły już w sen zimowy. Śpią zwinięte w kłębuszek w swoich gniazdach z liści. Wstaną, gdy zawita wiosna. Niestety są one gatunkiem zagrożonym. Ważne jest, aby poznać potrzeby oraz zachowania tych zwierząt, dzięki czemu łatwiej będzie je chronić. Właśnie z okazji tego dnia, uczniowie zrobili piękne jeże.
Poranna gimnastyka w świetlicy
Świetlica o poranku tętni życiem. To tam są każdego dnia pierwsi uczniowie w szkole. Wszyscy doskonale wiedzą, że dobrze jest zacząć dzień poranną porcją gimnastyki. Całością kieruje Pni Małgosia. W zdrowym ciele zdrowy duch!
Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych. Jego celem jest doskonalenie umiejętności językowych uczniów z zakresu języka angielskiego, popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów szkół podstawowych, motywowanie uczniów do uczenia się języka angielskiego oraz rozwijanie w uczniach poczucia wartości i wiary we własne możliwości językowe.
X Miejski Konkurs Poezji i Piosenki
Warsztaty- Co się kryje w bursztynie?
Dzieci z klasy 4b wybrały się na warsztaty do Stowarzyszenia Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej na temat bursztynu oraz zwiedzanie wystawy: Praca Rybaka-Jak? Gdzie? Czym?
Zajęcia prowadzone były w formie warsztatu fizyczno-chemicznego. Dzieci na wstępie zapoznały się z krótką historią bursztynu, dowiedziały się skąd pochodzi, ile ma lat, i gdzie możemy go odnaleźć. Następnie, używając m.in. Generatora Van de Graffa, sprawdziły, co bursztyn ma wspólnego z elektrostatyką, czyli, czy w bursztynie schował się jakiś prąd? Używając mikroskopów, zbadały, co się tak właściwie w nim kryje. Na koniec dzieci poddały bursztyn specjalnym testom- czy to na pewno bursztyn?
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W BIBLIOTECE
W Bibliotece Szkolnej w dniu 9 listopada uczczono zbliżające się wielkie święto narodowe. Każdy, kto tego dnia odwiedził szkolną czytelnię, miał okazję zapoznać się z edukacyjną gazetką ścienną na temat Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918r. Ponadto przy pomocy pani Ani Wróblewskiej uczniowie wykonywali flagę Polski. Wspólna praca była okazją do rozmów z dziećmi na temat patriotyzmu i rozważań o uczuciach względem naszego kraju. Cieszymy się, że żyjemy w czasach, w których możemy mówić i uczyć się w języku polskim. A szczególnie z tego, że w Bibliotece Szkolnej jest tyle książek napisanych bądź przetłumaczonych na język polski. W najbliższych dniach możemy mówić za Marią Konopnicką: „Ojczyzna moja – to ta ziemia droga, Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła. W polskiej mnie mowie pacierza uczyła…”
Anna Wróblewska
Śniadanie Daje Moc
Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Po nocy organizm potrzebuje paliwa do „rozruchu”. To ma być motor, który napędzi metabolizm na cały długi dzień. 8 listopada obchodzony jest- Dzień Zdrowego Śniadania
Nie na darmo mówi się: "śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, kolację jak żebrak". Pierwszy posiłek powinien być bogaty i urozmaicony. Powinien zawierać węglowodany złożone, pochodzące z kasz czy płatków zbożowych lub pełnoziarnistego pieczywa, a oprócz tego nabiał i warzywa. Z kolei do picia wybierajmy wodę, świeże soki bądź herbaty ziołowe.,
Album fotograficzny klasy 1-3
Moje miasto bez elekrośmieci”-podziękowanie
Od września 2015 roku uczestniczymy w ogólnopolskim programie edukacyjnym pt. „Moje miasto bez elekrośmieci”
W ramach tego programu prowadzimy cykliczne zbiórki elektrośmieci w naszej szkole. Do tej pory zorganizowaliśmy dwie duże zbiórki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców i całej szkoły udało nam się zebrać około 1,5 tony elektrośmieci
Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie.
Także mieszkańcy gminy mogą wpierać szkołę w realizacji programu Moje miasto bez elektrośmieci"
GDZIE ODDAĆ ELEKTROŚMIECI, ABY OTRZYMAĆ KUPON i WSPIERAĆ SZKOŁĘ?
Dzieci razem ze swoimi rodzicami powinny odwieźć zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, który znajduje się w ich domach, do autoryzowanych punktów zbierania elektrośmieci (APZ).
Gdynia ul. Admirała Józefa Unrunga 5 (parking przed sklepem Kaufland)
Każda trzecia sobota miesiąca: 10:00-15:00 -Kupony Funduszu Oświatowego w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”- prosimy o przekazanie Pani Katarzynie Talkowskiej
Apel porządkowy
W dniu 07 listopada odbył się w naszej szkole apel porządkowy, na którym przybliżono bieżące sprawy z życia szkolnego. Podziękowano za liczne wsparcie takich inicjatyw jak:
"Okulary dla Afryki"- na dzień dzisieszy zebraliśmy 130 par okularów!!!
"Dary dla Hospicjum- Bursztynowa Przystań"
"Góra grosza"
"Karma dla zwierząt ze schroniska",
jak również pogratulowano koleżankom i kolegom biorącym udział w różnych konkursach i zawodach szkolnych i pozaszkolnych:
-w ostatni piątek odbył się pięciobój w Gimnazjum w Kosakowie -w pływaniu zajęła pierwsze miejsce Patrycja Łochowska
-uczniowie uczący się języka kaszubskiego pod kierunkiem pani Teresy zerwińskiej wykonali prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez Północnokaszubską Lokalna Grupa Rybacka. Praca uczennic z klasy 4b- Patrycji Łochowskiej oraz Hanny Kużniewskiej otrzymała wyróżnienie. Dzieci w nagrode pojadą na warsztaty o burszynie.
Rozstrzygnięto rownież Szkolny Konkurs Fotograficzny"Piękny grzyb"
I MIEJSCE
Weronika Bogumił
Iga Kołodziejska
II MIEJSCE
Aleksandra Junak
Paweł Selka
III MIEJSCE
Oliwia Kreft
Szymon Kołodziejski
Album fotograficzny-"Konkurs fotograficzny
Album fotograficzny -Apel
Występ "Dębogórskich kwiatków"
5 listopada 2016 roku "Dębogórskie Kwiatki" wystąpiły podczas XV Kaszubskiego Dyktanda, które odbyło się w tym roku na terenie Gimnazjum w Kosakowie. Uczennice klas V-VI: Paulina Gruszczyńska, Oliwia Kreft, Marta Lipkowska i Agata Szefka zaśpiewały piosenki w języku polskim i kaszubskim. Tancerze z klasy II zatańczyli tańce kaszubskie, a Agata Szefka z klasy VI taniec nowoczesny.
Zawody w pięcioboju nowoczesnym.
W piątek 4 listopada 2016 r. na obiektach sportowych przy Gimnazjum w Kosakowie, odbyły się zawody w pięcioboju nowoczesnym. Uczniowie wielu szkół podstawowych rywalizowali w dwuboju (bieg i pływanie). Dzieci z naszej szkoły licznie i aktywnie wzięli udział w zawodach uzyskując dobre wyniki.
Najlepsza ww swojej kategorii okazała się ŁOCHOWSKA PATRYCJA zajmując I m.
Dziewczęta: BARAŃSKA KAROLINA VI m
KRUPKO ZUZANNA V m.
MACIEJEWSKA JULIA VII m.
SZAPOSZNIKOW AGATA V m.
BAR ZUZANNA IV m.
GĄTARZ OLIWIA VI m.
Chłopcy: ŚLIWA GRZEGORZ VII m.
Dziękujemy wszystkim uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły w zawodach.
DELFINKI W BIBLIOTECE
Co Delfinki wiedzą o ślimaku? Oto jest pytanie! Co nasze małe przedszkolaki z grupy Delfinków wiedzą na temat ślimaka Rożka po wizycie w Bibliotece Szkolnej? A mianowicie – sporo! Z powodu nieustającej deszczowej aury za oknami nie tylko ludzie miewają kłopoty. Bohatera bajki, którą pani bibliotekarka przeczytała maluszkom z przedszkola w Dębogórzu, również spotkało wiele trosk. Jak wszyscy wiemy, ślimaczki noszą swój domek na plecach i jest on dla nich jedynym schronieniem. Ale jak tu się z niego cieszyć, gdy dach przecieka, podłoga trzeszczy, a ściany pękają? Ślimaczek musiał wynająć wielu fachowców, aby naprawić swój domek. Na szczęście udało mu się zreperować wszystkie usterki! Dzieci słuchające bajeczki bardzo mu tego życzyły. Kiedy już wszyscy byli spokojni o domek Rożka, sami postanowili się wcielić w małego ślimaczka. Zabawy ruchowe przy piosence: „Ślimak, ślimak pokaż rogi!” naszym kochanym trzylatkom bardzo przypadły do gustu. Śmiechu było co niemiara! Zwijanie się w kłębuszek, noszenie domku na pleckach czy wystawianie różków, to umiejętności w sam raz dla poznających świat przedszkolaków. Po wygibasach na dywanie był czas na ulepienie własnego ślimaczka z plasteliny i kasztana. A że nikt nie lubi być sam, to i kolega dla plastelinowego zwierzątka się znalazł, czyli ślimaczek do kolorowania. Dla osłody życia nowych przyjaciół dzieci namalowały im kapustę. Po kapuście ślimaczku będziesz tłusty! A po wizycie w Bibliotece Szkolnej w Debogórzu, każdy przedszkolak jest szczęśliwy!
Anna Wróblewska
Archiwum Aktualności